Key Dates

Camera-Ready Papers Due

April 4, 2018
March 31, 2018

Early Registration Deadline

April 13, 2018
April 9, 2018
To register, click here.


Submission

Submit your paper here


Download CFP

TXT Format PDF Format


Sponsors

Gold Sponsors

Silver Sponsors


Previous Conferences

2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004


General Co-Chairs

David Kaeli
Northeastern University, US
Miquel Pericas
Chalmers University of Technology, SE

Program Co-Chairs

Miquel Moreto
Barcelona Supercomputing Center, ES
Josef Weidendorfer
Leibniz Supercomputing Centre /
Technical University of Munich, DE




For more information, visit the website at www.computingfrontiers.org

Program Overview

Tuesday
May 8
Wednesday
May 9
Thursday
May 10
08:45 08:45-09:00
Opening
08:45-09:45
Keynote 2
08:45-09:15
Banerjee Award
09:00 09:00-10:00
Keynote 1
09:15 09:15-10:10
Panel
09:15-11:00
Workshop
SeFuMaL'18 (I)
09:45 09:45-11:00
Architecture
09:45-11:00
Workshop LP-EMS18
(I)
10:00 10:00-11:00
Short papers (I)
10:10 10:10-11:00
Special Session
(III): EU/Nat.
Projects
11:00 (Coffee break) (Coffee break) (Coffee break)
11:30 11:30-12:45
Applications (I)
11:30-13:00
Workshop BigDAW'18
11:30-12:45
Memory Systems (I)
11:30-12:45
Workshop LP-EMS18
(II)
11:30-12:45
Applications (II)
11:30-12:45
Workshop
SeFuMaL'18 (II)
13:00 (Lunch) (Lunch) (Lunch)
14:30   14:30-16:00
Workshop MAL-IoT
'18 (I)
  14:30-16:00
Special Session
(I): Large Scale
Graph Analytics
14:30-15:45
Memory Systems
(II)
14:45 14:45-16:00
Resilience
14:45-16:00
Miscellaneous
15:45 15:45-16:00
Closing remarks
16:00 (Coffee break) (Coffee break)
16:30 16:30-17:45
Short papers (II)
16:30-18:00
Workshop MAL-IoT
'18 (II)
16:30-17:20
Security
16:30-17:20
Special Session
(II): EU/Nat.
Projects
17:45 17:45-18:30
Poster Session
18:00 18:00-20:00
Guided Tour
19:00 19:00-20:30
Welcome Reception
20:00 20:00-22:00
Conference Banquet

Detailed Program

Tuesday May 8

    Plenary Session

    08:45-09:00 Opening
    Welcome by General Chairs, Program Chairs, and Steering Committee Chair
    David Kaeli, Miquel Pericas, Josef Weidendorfer, Miquel Moreto, Carsten Trinitis

    09:00-10:00 Keynote 1
    Chair: Miquel Moreto
    Low-Power Appliances for Big-Data Analytics Using Flash Storage and Hardware Accelerators
    Arvind (CSAIL, MIT)

    10:00-11:00 Session Short papers (I)
    Chair: Ruben Salvador
    Comparative Realization of Error Detection Schemes for Implementations of MixColumns in Lightweight Cryptography
    Anita Aghaie, Mehran Mozaffari Kermani and Reza Azarderakhsh
    Reliable Hardware Architectures for Efficient Secure Hash Functions ECHO and Fugue
    Mehran Mozaffari Kermani, Reza Azarderakhsh and Siavash Bayat-Sarmadi
    Gathering and Analyzing Identity Leaks for a proactive Warning of affected Users
    Timo Malderle, Matthias Wübbeling, Sven Knauer and Michael Meier
    Comprehensive Assessment of Run-Time Hardware-Supported Malware Detection Using General and Ensemble Learning
    Hossein Sayadi, Sai Manoj Pudukotai Dinakarrao, Setareh Rafatirad and Houman Homayoun
    Network-on-Chip Evaluation for a Novel Neural Architecture
    Markos Kynigos, Javier Navaridas, Luis Plana and Steve Furber
    D3NOC: A Dynamic Data-Driven Hybrid Photonic Plasmonic NoC
    Armin Mehrabian, Shuai Sun, Vikram Narayana, Jeff Anderson, Jiaxin Peng, Volker Sorger and Tarek El-Ghazawi
    Dual-Threshold Directed Execution Progress Maximization for Nonvolatile Processors
    Dongqin Zhou, Keni Qiu and Yongpan Liu

    11:00-11:30 Coffee break

    Track I

    11:30-12:45 Session Applications (I)
    Chair: Chris Adeniyi-Jones
    11:30-11:55 FreeDA: Deploying Incompatible Stock Dynamic Analyses in Production via Multi-Version Execution
    Luís Pina, Anastasios Andronidis, and Cristian Cadar
    11:55-12:20 Disease gene identification by walking on multilayer heterogeneous networks
    Cangfeng Ding and Kan Li
    12:20-12:45 Similarity based classification of ADHD using Singular Value Decomposition
    Taban Eslami and Fahad Saeed

    Track II

    11:30-13:00 Session Workshop BigDAW'18
    Chair: Roberta Piscitelli and Giovanni Mariani
    11:30-12:00 Data cube and cloud resources as platform for seamless geospatial computation
    Giuliano Andrea Pagani and Luca Trani
    12:00-12:30 Improving Public Datasets Markings’ Quality using Unsupervised Refinement Kernels
    Anca Ioana Petre, Cosmin Toca, Carmen Patrascu and Mihai Ciuc
    12:30-13:00 The D.A.V.I.D.E. Big-Data-Powered Fine-Grain Power and Performance Monitoring Support
    Andrea Bartolini, Andrea Borghesi, Antonio Libri, Francesco Beneventi, Daniele Gregori, Simone Tinti, Cosimo Gianfreda and Piero Altoe

    13:00-14:30 Lunch

    Track I

    14:45-16:00 Session Resilience
    Chair: Diana Goehringer
    14:45-15:10 Modeling SSD RAID Reliability under General Settings
    Zhiyong Wu, Yongkun Li, Patrick P. C. Lee and Yinlong Xu
    15:10-15:35 On The Theory of Speculative Checkpointing: Time and Energy Considerations
    Omer Subasi and Sriram Krishnamoorthy
    15:35-16:00 Comparative Analysis of Soft-Error Detection Strategies: A Case Study with Iterative Methods
    Gokcen Kestor, Burcu Ozcelik Mutlu, Joseph Manzano, Omer Subasi, Osman Unsal and Sriram Krishnamoorthy

    16:00-16:30 Coffee break

    16:30-17:45 Session Short papers (II)
    Chair: Ruben Salvador
    An area and power efficient on-the-fly LBCS transformation for implantable neuronal signal acquisition systems
    Cosimo Aprile, Johannes Wüthrich, Luca Baldassarre, Yusuf Leblebici and Volkan Cevher
    Automatic Instrumentation of Dataflow Application using PAPI
    Daniel Madroñal, Raquel Lazcano, Antoine Morvan, Ruben Salvador, Karol Desnos, Eduardo Juarez and Cesar Sanz
    Make Software Harder
    Benjamin Andreassen Bjørnseth, Jan Christian Meyer and Lasse Natvig
    GPU Power Prediction via Ensemble Machine Learning for DVFS Space Exploration
    Bishwajit Dutta, Vignesh Adhinarayanan and Wu-Chun Feng
    A Decoupled Access-Execute Architecture for Reconfigurable Accelerators
    George Charitopoulos, Charalampos Vatsolakis, Grigorios Chrysos and Dionisios Pnevmatikatos
    APAT: An Access Pattern Analysis Tool For Distributed Arrays
    Engin Kayraklioglu and Tarek El-Ghazawi
    Horizon: A Multi-abstraction Framework for Graph Analytics
    Adnan Haider, Fabio Checconi, Xinyu Que, Lars Schneidenbach, Daniele Buono and Xian-He Sun
    Online Anomaly Detection Framework for Spark Systems via Stage-Task Behavior Modeling
    Rui Ren, Shuai Tian, Jianfeng Zhan and Lei Wang

    Track II

    14:30-16:00 Session Workshop MAL-IoT '18 (I)
    Chair: Nele Mentens
    14:30-15:00 Hash-based signatures for the Internet of Things
    Paolo Palmieri
    15:00-15:30 Higher Order Side-Channel Attacks Resilient S-boxes
    Liran Lerman, Stjepan Picek, Nikita Veshchikov and Olivier Markowitch
    15:30-16:00 Digital Signatures and Signcryption Schemes on Embedded Devices: a Trade-off between Computation and Storage
    Jori Winderickx, An Braeken, Dave Singelée, Roel Peeters, Thijs Vandenryt, Ronald Thoelen and Nele Mentens

    16:00-16:30 Coffee break

    16:30-18:00 Session Workshop MAL-IoT '18 (II)
    Chair: Moderator: Paolo Palmieri
    Panel: IoT and pervasive computing: are new definitions of security and privacy needed?
    Panelists: TBA

    17:45-18:30 Poster Session

    19:00-20:30 Welcome Reception

Wednesday May 9

    Plenary Session

    08:45-09:45 Keynote 2
    Chair: Josef Weidendorfer
    Programmability versus performance tradeoff: overcoming the hardware challenges from a task-based approach
    Rosa M. Badia (Barcelona Supercomputing Center)

    Track I

    09:45-11:00 Session Architecture
    Chair: Arvind
    09:45-10:10 Adaptive and Polymorphic VLIW Processor to Optimize Fault Tolerance, Energy Consumption, and Performance
    Anderson Luiz Sartor, Arthur F. Lorenzon, Sandip Kundu, Israel Koren and Antonio Carlos S. Beck
    10:10-10:35 MIComp: 3D On-chip Magneto-Inductive Computing with Simultaneous Wireless Information and Power Transfer
    Burhan Gulbahar and Gorkem Memisoglu
    10:35-11:00 An FPGA Framework for Edge-Centric Graph Processing
    Shijie Zhou, Rajgopal Kannan, Hanqing Zeng and Viktor Prasanna

    11:00-11:30 Coffee break

    11:30-12:45 Session Memory Systems (I)
    Chair: David Kaeli
    11:30-11:55 A Prefetch-Aware Memory System for Data Access Patterns in Multimedia Applications
    Tareq Alawneh and Ahmed Elhossini
    11:55-12:20 Flexible Associativity for DRAM Caches
    Elvira Teran, Zeshan Chishti, Zhe Wang, Chris Wilkerson and Daniel A. Jimenez
    12:20-12:45 A File System Bypassing Volatile Main Memory: Towards A Single-Level Persistent Store
    Deng Zhou, Wen Pan, Tao Xie and Wei Wang

    Track II

    09:45-11:00 Session Workshop LP-EMS18 (I)
    Chair: Francesco Conti, Paolo Meloni,Daniel Menard
    Power Modeling on FPGA: A Neural Model for RT-Level Power Estimation
    Yehya Nasser, Jean-Christophe Prevotet and Maryline Helard
    Always-ON Visual node with a Hardware-Software Event-Based Binarized Neural Network Inference Engine
    Manuele Rusci, Davide Rossi, Eric Flamand, Massimo Gottardi, Elisabetta Farella and Luca Benini

    11:00-11:30 Coffee break

    11:30-12:45 Session Workshop LP-EMS18 (II)
    Chair: Francesco Conti, Paolo Meloni,Daniel Menard
    A constrained extremum-seeking control for CPU thermal management
    Federico Reghenzani, Simone Formentin, Giuseppe Massari and William Fornaciari
    Thermal Image-Based CNN’s for Ultra-Low Power People Recognition
    Andres Gomez, Francesco Conti and Luca Benini

    13:00-14:30 Lunch

    Track I

    14:45-16:00 Session Miscellaneous
    Chair: Carsten Trinitis
    14:45-15:10 Opportunistic Named Functions in Disruption-tolerant Emergency Networks
    Pablo Graubner, Patrick Lampe, Jonas Höchst, Lars Baumgärtner, Mira Mezini and Bernd Freisleben
    15:10-15:35 GANFuzz: A GAN-based industrial network protocol fuzzing framework
    Zhicheng Hu, Jianqi Shi, Yanhong Huang, Jiawen Xiong and Xiangxing Bu
    15:35-16:00 Taming Irregular Applications via Advanced Dynamic Parallelism on GPUs
    Jing Zhang, Ashwin Aji, Michael Chu, Hao Wang and Wu-Chun Feng

    16:00-16:30 Coffee break

    16:30-17:20 Session Security
    Chair: Miquel Pericas
    16:30-16:55 Vulnerability Analysis of Android Auto Infotainment Apps
    Amit Mandal, Agostino Cortesi, Pietro Ferrara, Federica Panarotto and Fausto Spoto
    16:55-17:20 VPsec: Countering Fault Attacks in General Purpose Microprocessors with Value Prediction
    Rosario Cammarota and Rami Sheikh

    Track II

    14:30-16:00 Session Special Session (I): Large Scale Graph Analytics
    Chair: Antonino Tumeo
    14:30-15:00 GraphBLAS: Handling performance concerns in large graph analytics
    Manoj Kumar
    15:00-15:30 Streaming Graph Analysis: New Models, New Architectures
    Jason Riedy
    15:30-16:00 A Hybrid Data Model for Large-Scale Analytics
    John Feo

    16:00-16:30 Coffee break

    16:30-17:20 Session Special Session (II): EU/Nat. Projects
    Chair: Antonino Tumeo
    16:30-16:55 Autotuning and Adaptivity in Energy Efficient HPC Systems: The ANTAREX toolbox
    Gianluca Palermo
    16:55-17:20 LEGaTO Project: Towards Energy-Efficient, Secure, Fault-tolerant Toolset for Heterogeneous Computing
    Osman Unsal, Adrián Cristal

    18:00-20:00 Guided Tour

    20:00-22:00 Conference Banquet

Thursday May 10

    Plenary Session

    08:45-09:15 Banerjee Award
    Carsten Trinitis and Claudia Di Napoli

    Track I

    09:15-10:10 Panel
    Chair: Program Chairs (Josef Weidendorfer and Miquel Moreto)
    Post-Moore Computing: a Hype?
    Panelists: TBA

    10:10-11:00 Session Special Session (III): EU/Nat. Projects
    Chair: Antonino Tumeo
    10:10-10:35 HPC4AI: an AI-on-demand federated platform endeavor
    Marco Aldinucci
    10:35-11:00 The SAGE Project: a Storage Centric Approach for Exascale Computing
    Stefano Markidis

    11:00-11:30 Coffee break

    11:30-12:45 Session Applications (II)
    Chair: Rosa M. Badia
    11:30-11:55 MOCL: An Efficient OpenCL Implementation for the Matrix-2000 Architecture
    Peng Zhang, Jianbin Fang, Canqun Yang, Tao Tang, Chun Huang and Zheng Wang
    11:55-12:20 QUENN: QUantization Engine for low-power Neural Networks
    Miguel de Prado Escudero, Maurizio Denna, Luca Benini and Nuria Pazos
    12:20-12:45 Evaluating the Impact of Pushing Voice-Driven Interaction Pipelines to the Edge
    Smruthi Sridhar and Matthew E. Tolentino

    Track II

    09:15-11:00 Session Workshop SeFuMaL'18 (I)
    Chair: Diana Göhringer
    09:15-09:30 Opening
    09:30-10:00 Machine Learning Application for Patients Activity Recognition with Pressure Sensing in Bed
    Shengwei Luo, Chunhui Zhao, Limin Lu and Yongji Fu
    10:00-10:30 Learning-Based Indoor Localization for Industrial Applications
    Hendrik Laux, Andreas Bytyn, Gerd Ascheid, Anke Schmeink, Gunes Karabulut Kurt and Guido Dartmann
    10:30-11:00 Supporting Sensor Orchestration in Non-Stationary Environments
    Christoph-Alexander Holst and Volker Lohweg

    11:00-11:30 Coffee break

    11:30-12:45 Session Workshop SeFuMaL'18 (II)
    Chair: Diana Göhringer
    11:30-12:00 Forest Fire Detection using Spiking Neural Networks
    Yuling Luo, Qian Lu, Junxiu Liu, Qiang Fu, Jim Harkin, Mcdaid Liam, Jordi Martínez-Corral and Guillermo Biot-Marí
    12:00-12:30 Distributed learning-based state prediction for multi-agent systems with reduced communication effort
    Daniel Hinkelmann, Anke Schmeink and Guido Dartmann
    12:30-12:45 Workshop Closing

    13:00-14:30 Lunch

    Plenary Session

    14:30-15:45 Session Memory Systems (II)
    Chair: John Feo
    14:30-14:55 A methodology for efficient code optimizations and memory management
    Vasilis Kelefouras and Karim Djemame
    14:55-15:20 Design space exploration for PIM architectures in 3D-stacked memories
    Joýo P. C. Lima, Paulo C. Santos, Marco A. Z. Alves, Antonio C. S. Beck and Luigi Carro
    15:20-15:45 CMH: Compression Management for Improving Capacity in the Hybrid Memory Cube
    Cheng Qian, Bruce Childers, Libo Huang, Qi Yu and Zhiying Wang

    15:45-16:00 Closing remarks
    Program Chairs (Josef Weidendorfer and Miquel Moreto)



Sponsors