Key Dates Full Papers

Submissions Deadline

January 24, 2019 AOE
January 14, 2019 AOE

Author Notification

March 4, 2019

Camera-Ready Papers Due

March 25, 2019
March 31, 2019

Early Registration Deadline

April 7, 2019
Registration Information

Key Dates Posters

Submissions Deadline

March 11, 2019
March 21, 2019

Author Notification

March 26, 2019

Camera-Ready Papers Due

April 1, 2019

Early Registration Deadline

April 7, 2019
Registration Information


Submission

Submit your poster paper here

Submit your paper here


Download CFP

TXT Format

Download CFPosters

TXT Format


Sponsors


Previous Conferences

2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004


General Co-Chairs

Francesca Palumbo
Università degli Studi di Sassari, IT
Michela Becchi
North Carolina State University, US

Program Co-Chairs

Martin Schulz
Technical University of Munich, DE
Kento Sato
RIKEN R-CCS, JP




For more information, visit the website at www.computingfrontiers.org


Please note that the time allocated for presentation for full papers is 20 minutes, followed by 5 minutes Q&A, and for short papers 10 minutes, followed by 2 minutes Q&A. Note to authors: please prepare your presentation accordingly, so that we can stick to the schedule.


Program Overview

Tuesday
April 30
Wednesday May 1 Thursday May 2
08:00   08:00-08:30
Registration
 
08:30 08:30-09:15
Registration
08:30-10:40
Special Invited
Session on EU
projects
08:30-10:40
Workshop MAL-IoT
'19
09:00 09:00-10:40
Memory
Technologies
09:15 09:15-09:30
Welcome
09:30 09:30-10:30
Keynote 1
10:30 (Coffee break)
10:40 (Coffee break) (Coffee break)
11:00 11:00-12:45
Machine Learning
11:00-12:45
Workshop LP-EMS
'19
11:10 11:10-12:45
Quantum Computing
11:10-12:45
Workshop MAL-IoT
'19
11:10-13:00
Programming
Systems and
Abstractions
12:45 (Lunch) (Lunch)
13:00 (Lunch)
14:00 14:00-16:10
Security
14:00-16:10
Special session on
the Data Model
Convergence:
Architecture
14:00-15:45
Optimization and
Algorithms
14:00-15:45
Special session on
the Data Model
Convergence: Co-
design
14:00-15:00
Keynote 2
15:00 15:00-15:15
Award Ceremony and
Closing
15:15 15:15-15:45
Good Bye Coffee
15:45 (Coffee break)  
16:10 (Coffee break)
16:15 16:15-16:55
Mobile and Edge
Computing
16:40 16:40-17:45
Architectures
16:55 16:55-17:15
Poster Blitz
18:00 18:00-20:00
Poster Session &
Reception
19:30 19:30-23:00
Conference Banquet

Detailed Program

Tuesday April 30

    08:30-09:15 Registration

    Plenary Session (Sala Plenaria)

    09:15-09:30 Welcome
    Chair: Francesca Palumbo

    09:30-10:30 Keynote 1
    Chair: Martin Schulz
    High performance, power efficient hardware accelerators: emerging devices, circuits and architecture co-design
    Catherine Graves

    10:30-11:00 Coffee break

    Track I (Sala Plenaria)

    11:00-12:45 Session Machine Learning
    Chair: Martin Schulz
    nGraph-HE: A Graph Compiler for Deep Learning on Homomorphically Encrypted Data (FULL)
    Fabian Boemer, Yixing Lao, Rosario Cammarota and Casimir Wierzynski
    NeuPow: Artificial Neural Networks for Power and Behavioral Modeling of Arithmetic Components in 45nm ASICs Technology (SHORT)
    Yehya Nasser, Carlo Sau, Jean-Christophe Prévotet, Tiziana Fanni, Francesca Palumbo, Maryline Helard and Luigi Raffo
    NPUFort: A Secure Architecture of DNN Accelerator Against Model Inversion Attack (SHORT)
    Xingbin Wang, Rui Hou, Yifan Zhu, Dan Meng and Jun Zhang
    Sentiment Evaluation of Forex News (SHORT)
    Zhou Cheng, Jixiang Wang, Tianmei Qi, Junfeng Zhao, Zhihong Wang, Yi Guo and Yu Zhou
    Spatially Fine-grained Air Quality Prediction based on DBU-LSTM (SHORT)
    Liang Ge, Aoli Zhou, Hang Li and Junling Liu
    Iterative Machine Learning (IterML) for Effective Parameter Pruning and Tuning in Accelerators (FULL)
    Xuewen Cui and Wu-Chun Feng

    Track II (Sala Quarte)

    11:00-12:45 Session Workshop LP-EMS '19
    Chair: Paolo Meloni

    12:45-14:00 Lunch

    Track I (Sala Plenaria)

    14:00-16:10 Session Security
    Chair: Kristian Rietveld
    The Parameter Optimization Based on LVPSO Algorithm for Detecting Multi-step Attacks (FULL)
    Jianguo Jiang, Qiwen Wang, Zhixin Shi, Bin Lv, Wei Fan and Xiao Peng
    CacheGuard: A Security-Enhanced Directory Architecture Against Continuous Attacks (FULL)
    Kai Wang, Fengkai Yuan, Rui Hou, Jingqiang Lin, Zhenzhou Ji and Dan Meng
    Towards Realistic Battery-DoS Protection of Implantable Medical Devices (FULL)
    Muhammad Ali Siddiqi and Christos Strydis
    SPADA: A Statistical Program Attack Detection Approach (FULL)
    Francis Moreira, Daniel Alfonso Gonçalves De Oliveira and Philippe Navaux
    Performance Statistics and Learning based Detection of Exploitative Speculative Attacks (SHORT)
    Swastika Dutta and Sayan Sinha
    Assessing Transferability of Adversarial Examples against Malware Detection Classifiers (SHORT)
    Yixiang Wang, Jiqiang Liu and Xiaolin Chang

    Track II (Sala Quarte)

    14:00-16:10 Session Special session on the Data Model Convergence: Architecture
    Chair: Antonino Tumeo
    Next-Generation Arithmetic: Major Performance Gains with Minimal Disruption
    John Gustafson
    Toward a Graph-Based Dependence Analysis Framework for High Level Design Verification
    John Leidel
    Extending Classical Processors to Support Future Large Scale Quantum Accelerators
    Anastasiia Butko
    Scaling Up Performance of Fat Nodes for HPC
    Alejandro Rico

    16:10-16:40 Coffee break

    Plenary Session (Sala Plenaria)

    16:40-17:45 Session Architectures
    Chair: Carsten Trinitis
    On the Maximum Function in Stochastic Computing (FULL)
    Florian Neugebauer, Ilia Polian and John Hayes
    A case for superconducting accelerators (FULL)
    Swamit Tannu, Poulami Das, Mike Lewis, Bob Krick, Douglas Carmean and Moinuddin K. Qureshi
    Anytime Instructions for Programmable Accuracy Floating-Point Arithmetic (SHORT)
    Marcel Brand, Michael Witterauf, Frank Hannig and Jürgen Teich

    19:30-23:00 Conference Banquet

Wednesday May 1

    08:00-08:30 Registration

    Track I (Sala Plenaria)

    08:30-10:40 Session Special Invited Session on EU projects
    Chair: Antonino Tumeo
    European Processor Initiative: The Industrial Cornerstone of EuroHPC for Exascale Era
    CERBERO: Cross-layer modEl-based fRamework for multi-oBjective dEsign of Reconfigurable systems in unceRtain hybRid envirOnments
    Optimization and deployment of CNNs at the edge: the ALOHA experience
    The FitOptiVis ECSEL Project: Highly Efficient Distributed Embedded Image/Video Processing in
    Towards Resilient EU HPC Systems: A Blueprint

    Track II (Sala Quarte)

    08:30-10:40 Session Workshop MAL-IoT '19
    Chair: TBA

    10:40-11:10 Coffee break

    Track I (Sala Plenaria)

    11:10-12:45 Session Quantum Computing
    Chair: Kento Sato
    Solving large Minimum Vertex Cover problems on a quantum annealer (FULL)
    Elijah Pelofske, Georg Hahn and Hristo Djidjev
    Quantum Computing Simulator on a Heterogenous HPC System (FULL)
    Jun Doi, Hitomi Takahashi, Rudy Raymond, Takashi Imamichi and Hiroshi Horii
    Quantum Encoded Quantum Evolutionary Algorithm for the Design of Quantum Circuits (SHORT)
    Georgiy Krylov and Martin Lukac
    On the limitations of the Chimera graph topology in using analog quantum computers (SHORT)
    Daniel Vert, Renaud Sirdey and Stephane Louise
    Realizing Parallelism in Quantum MISD Architecture (SHORT)
    Suvadip Batabyal and Kounteya Sarkar

    Track II (Sala Quarte)

    11:10-12:45 Session Workshop MAL-IoT '19
    Chair: TBA

    12:45-14:00 Lunch

    Track I (Sala Plenaria)

    14:00-15:45 Session Optimization and Algorithms
    Chair: Carlo Sau
    Approximate Loop Unrolling (FULL)
    Marcelino Rodriguez Cancio, Benoit Combemale and Benoit Baudry
    TIGER: Topology-aware Task Assignment Approach using Ising machines (FULL)
    Anastasiia Butko, George Michelogiannakis, David Donofrio and John Shalf
    Accelerating Parallel Graph Computing with Speculation (FULL)
    Shuo Ji, Yinliang Zhao and Qing Yi
    Parallel Edge-based Sampling for Static and Dynamic Graphs (FULL)
    Kartik Lakhotia, Rajgopal Kannan, Aditya Gaur, Ajitesh Srivastava and Viktor Prasanna

    Track II (Sala Quarte)

    14:00-15:45 Session Special session on the Data Model Convergence: Co-design
    Chair: Antonino Tumeo
    Parallel Algorithms Through Approximation: Graphs, Data Privacy, and Machine Learning
    Alex Pothen
    PGAS for Graph Analytics: can one sided communications break the scalability barrier?
    Johannes Langguth
    Analyzing the Tor Web with High Performance Graph Algorithms
    Alessandro Celestini
    The Data-Model Convergence: a Case for Software Defined Architectures
    Antonino Tumeo

    15:45-16:15 Coffee break

    Plenary Session (Sala Plenaria)

    16:15-16:55 Session Mobile and Edge Computing
    Chair: Gianluca Palermo
    Embedding Principal Component Analysis for Data Reduction in Structural Health Monitoring on Low-Cost IoT Gateways (SHORT)
    Alessio Burrello, Alex Marchioni, Davide Brunelli and Luca Benini
    Personal Volunteer Computing (SHORT)
    Erick Lavoie and Laurie Hendren
    User-Centered Context-Aware CPU/GPU Power Management for Interactive Applications on Smartphones (SHORT)
    Syuan-Yi Lin and Chung-Ta King

    16:55-17:15 Session Poster Blitz
    Chair: Kento Sato
    Will Sentiment of Forex News Effect Forecast of the RMB Exchange Rate?
    Zhou Cheng, Jixiang Wang, Tianmei Qi, Junfeng Zhao, Zhihong Wang, Yi Guo and Yu Zhou
    Using Community Detection for Spatial Networks
    Krista Rizman Žalik and Borut Žalik
    An Hybrid Approach to accelerate a Molecular Docking Application for Virtual Screening in Heterogeneous Nodes
    Emanuele Vitali, Davide Gadioli, Andrea Beccari, Carlo Cavazzoni, Cristina Silvano and Gianluca Palermo
    Modeling the Probability of Failure of a Nanometric Full Adder
    Azam Beg
    The German Informatics Society’s new Ethical Guidelines
    Carsten Trinitis
    Run-time Performance Monitoring of Hardware Accelerators
    Daniel Madroñal and Tiziana Fanni
    Go Green Radio Astronomy - Approximate Computing Perspective: Opportunities and Challenges
    Ghayoor Abbas Gillani and André Kokkeler
    IMD Security vs. Energy: Are we tilting at windmills?
    Muhammad Ali Siddiqi and Christos Strydis
    Accelerating Tile Low-Rank GEMM on Sunway Architecture
    Qingchang Han, Hailong Yang, Zhongzhi Luan and Depei Qian
    Fixed Point Exploitation via Compiler Analyses and Transformations
    Daniele Cattaneo, Antonio Di Bello, Michele Chiari, Stefano Cherubin and Giovanni Agosta

    18:00-20:00 Poster Session & Reception

Thursday May 2

    Plenary Session (Sala Plenaria)

    09:00-10:40 Session Memory Technologies
    Chair: Tiziana Fanni
    An Adaptive Concurrent Priority Queue for NUMA Architectures (FULL)
    Foteini Strati, Christina Giannoula, Dimitrios Siakavaras, Georgios Goumas and Nectarios Koziris
    A New Memory Reliability Technique For Multiple Bit Upsets Mitigation (FULL)
    Alexandre Chabot, Ihsen Alouani, Smail Niar and Réda Nouacer
    Ghost Loads: What is the Cost of Invisible Speculation? (FULL)
    Christos Sakalis, Mehdi Alipour, Alberto Ros, Alexandra Jimborean, Stefanos Kaxiras and Magnus Själander
    Designing a Secure DRAM+NVM Hybrid Memory Module (SHORT)
    Wang Xu and Israel Koren
    Analyzing the Suitability of Contemporary 3D-Stacked PIM Architectures for HPC Scientific Applications (SHORT)
    Ivy Peng, Jeffrey S. Vetter, Shirley Moore, Rakshit Joydeep and Stefano Markidis

    10:40-11:10 Coffee break

    11:10-13:00 Session Programming Systems and Abstractions
    Chair: Josef Weidendorfer
    ISA Mapper: A Compute and Hardware Agnostic Deep Learning Compiler (FULL)
    Matthew Sotoudeh, Anand Venkat, Michael Anderson, Evangelos Georganas, Alexander Heinecke and Jason Knight
    Capturing Source Code Semantics via Tree-based Convolution over API-enhanced AST (FULL)
    Long Chen, Wei Ye and Shikun Zhang
    MP net as Abstract Model of Communication for Message-passing Applications (SHORT)
    Martin Šurkovský
    A Comparative Study of Parallel Programming Frameworks for Distributed GPU Applications (SHORT)
    Ruidong Gu and Michela Becchi
    Simulation with Skeletons of Applications Using Dimemas (SHORT)
    Cristóbal Camarero, Carmen Martinez and Jose Luis Bosque
    Abstracting Parallel Program Specification: a Case Study on k-Means Clustering (SHORT)
    Anne Hommelberg, Kristian Rietveld and Harry Wijshoff

    13:00-14:00 Lunch

    14:00-15:00 Keynote 2
    Chair: Kento Sato
    Artificial Intelligent Sensors at the core of Cyber-Physical-Systems: From theory to practical applications
    Danilo Pau

    15:00-15:15 Award Ceremony and Closing
    Martin Schulz, Kento Sato, Carsten Trinitis, Francesca Palumbo

    15:15-15:45 Good Bye Coffee



Sponsors